Poradnia rodzinna

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.”
                                                                                  Jan Paweł II

OGŁOSZENIE NADZWYCZAJNE PORADNI RODZINNEJ
W związku z wprowadzeniem przez Ministra Zdrowia stanu epidemii w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 24 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 5 osób, uprzejmie informujemy, że katechezy przedślubne, które w parafii Chrystusa Króla odbywają się w I niedzielę miesiąca jak również wszystkie spotkania indywidualne dla narzeczonych zostają zawieszone do odwołania.

Z uwagi na fakt, że są to sytuacje szczególne i wymagają indywidualnego rozpatrzenia, prosimy aby narzeczeni kontaktowali się z księżmi proboszczami parafii gdzie dopełniane są formalności przedślubne (tj. spisanie protokołu przedślubnego, wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych itp.) celem uzgodnienia dalszego udziału w przygotowaniu bezpośrednim do sakramentu małżeństwa.

 

Przy parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie działa Poradnia Rodzinna (ul. Ks. Józefa Jałowego 37b - pokój na I piętrze w Domu Katechetycznym). Opiekunem Poradni jest ks. Lucjan Dyka.
Zadaniem Poradni jest bezpośrednie przygotowanie narzeczonych do założenia rodziny. Przygotowanie takie jest konieczne, ponieważ sakrament małżeństwa w Kościele katolickim nie jest wyłącznie prywatną decyzją, ale stanowi odpowiedź na Boże powołanie do realizowania Jego woli na drodze życia rodzinnego. Małżeństwo katolickie podlega prawu cywilnemu, prawu kanonicznemu oraz zasadom etyki chrześcijańskiej.
Rozmowy indywidualne w Poradni Rodzinnej w ramach katechez przedślubnych odbywają się w każdą środę od godz. 17:00 lub w terminie indywidualnie ustalonym z doradcą.
W Poradni Rodzinnej działającej przy naszej parafii można również skorzystać z porad prawnych dotyczących spraw rodzinnych i małżeńskich w każdy I czwartek miesiąca w godz. 14.00 – 16.00.

KATECHEZY PRZEDMAŁŻEŃSKIE
Katechezy przedmałżeńskie 2020 rozpoczynają się we wtorek 1 września o godz. 19.00 w dolnym kościele (cykl 10 spotkań). Na pierwszym spotkaniu są zapisy i ustalenie harmonogramu pracy. Informacje o katechezach prowadzonych w innych parafiach na terenie diecezji dostępne są na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Rzeszowskiej:
http://www.rodzina.diecezja.rzeszow.pl/

KATECHEZY PRZEDŚLUBNE
Katechezy przedślubne to cykl trzech konferencji prowadzonych przez kapłana i doradcę życia rodzinnego oraz trzech rozmów indywidualnych z doradcą rodzinnym. Konferencje rozpoczynają się w pierwszą niedzielę miesiąca w dolnym kościele o godz. 10.30 i są kontynuowane przez okres trzech miesięcy.

Uwagi:
1. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, ponieważ zapisu dokonuje się na pierwszym spotkaniu.
2. W programie katechezy przedślubnej nie ma Mszy św., dlatego należy samemu zaplanować udział we Mszy św. (np. o godz. 9.00 w kościele pw. Chrystusa Króla).

Kontakt do poradni: poradniarodzinna.rzeszow@gmail.com

NAPROTECHNOLOGIA (NaProTechnology)
Technologia Naturalnej Prokreacji (ang. Natural Procreative Technology) jest to nowa dyscyplina nauk medycznych w zakresie zdrowia ginekologicznego i prokreacyjnego. Polega ona na kompleksowym wykorzystaniu najnowocześniejszych osiągnięć medycyny a także chirurgii we współpracy z naturalnym cyklem menstruacyjnym kobiety. Naprotechnologia swym zakresem obejmuje także leczenie mężczyzn.
Podstawą NaProTechnology jest The Creughton Model Fertility Care System (CrMs) czyli obserwacja cyklu kobiety.
Creighton Model Fertility Care System (CrMs)
Jest to wystandaryzowany, naturalny system rozpoznawania płodności wykorzystywany do monitorowania, oceny i podtrzymania zdrowia rozrodczego i ginekologicznego kobiety. Prowadzenie obserwacji jest podstawa NaProTechnology. W Modelu Creightona obserwacje i zapis objawu śluzu szyjkowego są prowadzone w bardzo rzetelny i dokładny sposób. Uważna analiza zapisu obserwacji na karcie cyklu pozwala dostrzec i zdiagnozować pojawiający się problem oraz podjąć dalszą diagnostykę i leczenie. Badania dodatkowe jak np. USG, badania hormonalne i inne są przeprowadzane zgodnie z fizjologią cyklu danej kobiety w oparciu o obserwacje zanotowane w karcie. Uzyskane w ten sposób wyniki są bardziej miarodajne, gdyż są dostosowane do cyklu kobiety i nie są wykonywane schematycznie.
The Creighton Model Fertility Care System wykorzystywany jest w:
- profilaktyce zdrowia kobiety,
- naturalnym planowaniu rodziny,
- diagnostyce i leczeniu systemem NaProTechnology:
    - problemy z poczęciem,
    - nawykowe poronienia,
    - nietypowe krwawienia,
    - zespół napięcia przedmiesiączkowego,
    - endometrioza,
    - nawracające torbiele jajnika,
    - zaburzenia hormonalne,
    - bolesne miesiączkowania.
Równolegle z uczeniem obserwacji i stosowaniem Creighton Model System wdrażana jest odpowiednia diagnostyka i leczenie.

Kontakt:
Paśko Bernadeta FCPI (FertilityCare Practitioner Intern) tel. 792-576-986
email: bernadeta.pasko@wp.pl

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.