Poradnia rodzinna

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.”

                  Jan Paweł II

 

Przy parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie działa Poradnia Rodzinna (ul. Ks. Józefa Jałowego 37b - pokój na I piętrze w Domu Katechetycznym). Opiekunem Poradni jest ks. Tomasz Rusyn (tel. 609 936 454; mail: gargxx@gmail.com).
Zadaniem Poradni jest bezpośrednie przygotowanie narzeczonych do założenia rodziny. Przygotowanie takie jest konieczne, ponieważ sakrament małżeństwa w Kościele katolickim nie jest wyłącznie prywatną decyzją, ale stanowi odpowiedź na Boże powołanie do realizowania Jego woli na drodze życia rodzinnego. Małżeństwo katolickie podlega prawu cywilnemu, prawu kanonicznemu oraz zasadom etyki chrześcijańskiej.

Katechezy przedślubne rozpoczynają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 10:30 .  Katechezy przedślubne to cykl trzech konferencji prowadzonych przez kapłana i doradcę życia rodzinnego oraz trzech rozmów indywidualnych z doradcą rodzinnym. Aby uczestniczyć w katechezie, konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie za pomocą formularza zgłoszeniowego. Link do formularza dostępny jest poniżej.
W programie katechezy przedślubnej nie ma Mszy św., dlatego należy samemu zaplanować udział we Mszy św.

Miejsce spotkania: Parafia Chrystusa Króla w Rzeszowie (dolny kościół), ul. Ks. J. Jałowego 37 a, 35-010 Rzeszów.

W nagłych przypadkach prosimy o kontakt mailowy z Poradnią:

poradniarodzinna.rzeszow@gmail.com

Link do zapisu

Zapisy na spotkania rozpoczynają się zawsze w pierwszy poniedziałek miesiąca. Można zapisać się na najbliższą rozpoczynającą się katechezę.
Liczba miejsc dla uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Dopiero po otrzymaniu e-mailowego potwierdzenia zgłoszenia para jest zapisana na katechezę przedślubną.

W przypadku jakichś pytań prosimy o kontakt: poradniarodzinna.rzeszow@gmail.com

Zgłoszenie na katechezy jest równoznaczne z obowiązkiem przyjścia na spotkanie. Jeśli obecność na spotkaniu będzie niemożliwa, prosimy o wiadomość najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem spotkania.

UWAGA! Nowa organizacja płatności za przygotowanie do małżeństwa.
Od 1 stycznia 2023 opłata za katechezy przedślubne wynosi 
150 zł od osoby

Prosimy o wpłaty z tytułem „NARZECZENI” na konto: 42 2530 0008 2051 1075 4364 0001
Powyższa kwota obejmuje między innymi:

  • wynagrodzenie osób świeckich zaangażowanych w prowadzenie nauk ogólnych;
  • wynagrodzenie dyżurów w poradni życia rodzinnego;
  • koszt materiałów przekazywanych narzeczonym;
  • wszelkie koszty związane ze szkoleniem nowych doradców życia rodzinnego i stałym podnoszeniem kwalifikacji osób czynnie zaangażowanych w poradnictwie rodzinnym;
  • koszt utrzymania i aktualizowania strony internetowej Duszpasterstwa Rodzin;
  • koszty obsługi księgowej, prawnej i biurowej oraz koordynacji.

Narzeczeni są zobowiązani dostarczyć doradcy na pierwsze spotkanie (katechezę) potwierdzenie wykonania przelewu (najpóźniej na pierwsze spotkanie indywidualne).

Więcej informacji: http://www.rodzina.diecezja.rzeszow.pl/index.php/katechezy-przedsulbne-i-przedmalzenskie/

KATECHEZY PRZEDMAŁŻEŃSKIE 2023
Katechezy przedmałżeńskie rozpoczną się we wrześniu w dolnym kościele (cykl 10 spotkań). Na pierwszym spotkaniu są zapisy i ustalenie harmonogramu pracy.


Informacje o katechezach prowadzonych w innych parafiach na terenie diecezji dostępne są na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Rzeszowskiej:

http://www.rodzina.diecezja.rzeszow.pl/index.php/przygotowanie-do-slubu/katechezy-przedmalzenskie/

NAPROTECHNOLOGIA (NaProTechnology)
Technologia Naturalnej Prokreacji (ang. Natural Procreative Technology) jest to nowa dyscyplina nauk medycznych w zakresie zdrowia ginekologicznego i prokreacyjnego. Polega ona na kompleksowym wykorzystaniu najnowocześniejszych osiągnięć medycyny a także chirurgii we współpracy z naturalnym cyklem menstruacyjnym kobiety. Naprotechnologia swym zakresem obejmuje także leczenie mężczyzn.
Podstawą NaProTechnology jest The Creughton Model Fertility Care System (CrMs) czyli obserwacja cyklu kobiety.
Creighton Model Fertility Care System (CrMs)
Jest to wystandaryzowany, naturalny system rozpoznawania płodności wykorzystywany do monitorowania, oceny i podtrzymania zdrowia rozrodczego i ginekologicznego kobiety. Prowadzenie obserwacji jest podstawa NaProTechnology. W Modelu Creightona obserwacje i zapis objawu śluzu szyjkowego są prowadzone w bardzo rzetelny i dokładny sposób. Uważna analiza zapisu obserwacji na karcie cyklu pozwala dostrzec i zdiagnozować pojawiający się problem oraz podjąć dalszą diagnostykę i leczenie. Badania dodatkowe jak np. USG, badania hormonalne i inne są przeprowadzane zgodnie z fizjologią cyklu danej kobiety w oparciu o obserwacje zanotowane w karcie. Uzyskane w ten sposób wyniki są bardziej miarodajne, gdyż są dostosowane do cyklu kobiety i nie są wykonywane schematycznie.
The Creighton Model Fertility Care System wykorzystywany jest w:
- profilaktyce zdrowia kobiety,
- naturalnym planowaniu rodziny,
- diagnostyce i leczeniu systemem NaProTechnology:
    - problemy z poczęciem,
    - nawykowe poronienia,
    - nietypowe krwawienia,
    - zespół napięcia przedmiesiączkowego,
    - endometrioza,
    - nawracające torbiele jajnika,
    - zaburzenia hormonalne,
    - bolesne miesiączkowania.
Równolegle z uczeniem obserwacji i stosowaniem Creighton Model System wdrażana jest odpowiednia diagnostyka i leczenie.

Kontakt:
Bernadeta Paśko FCPI (FertilityCare Practitioner Intern)
FB: Model Creighton Rzeszów
www.o-plodnosci.rzeszow.pl

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.