Neokatechumenat

Neokatechumenat (a właściwie Droga Neokatechumenalna) to sposób formacji, jaki Kościół ofiaruje parafii, aby pomagać ochrzczonym prowadzić życie zgodne z Sakramentem Chrztu Świętego. Odpowiada ona intuicjom, jakie Kościół wyraża względem formacji chrześcijan, co jest zaznaczone w Katechizmie Kościoła Katolickiego w części poświęconej Sakramentowi Chrztu Świętego, a w numerze 1231 wyrażone jest wprost.

KKK 1231: Tam gdzie chrzest dzieci stał się w szerokim zakresie zwyczajną formą celebracji tego sakramentu, wszystko to stało się jednym obrzędem, który zawiera w sposób bardzo skrócony przygotowujące etapy wtajemniczenia chrześcijańskiego. Chrzest dzieci ze swej natury wymaga katechumenatu pochrzcielnego. Nie chodzi tylko o późniejsze nauczanie, lecz także o konieczny rozwój łaski chrztu w miarę dorastania osoby. Temu celowi powinien służyć katechizm.

Nie jest to zatem ruch czy stowarzyszenie pozaparafialne ale należy do istotnej funkcji parafii, która ofiaruje środowisko odpowiednie dla wzrostu łaski Chrztu Świętego, przez co formuje chrześcijan. Neokatechumenat jest skierowany dla chcących gruntownego wprowadzenia w program Chrystusowego Kazania na Górze. To dokonuje się zgodnie z intuicjami Soboru Watykańskiego II przez słuchanie Słowa Bożego (Konstytucja Dogmatyczna o Objawieniu Bożym, p. 25), poprzez aktywne, pełne i świadome uczestniczenie w liturgii (Konstytucja o Liturgii Świętej, p. 14) oraz przeżywanie/uczenie się miłości we wspólnocie chrześcijańskiej (Konstytucja Dogmatyczna o Kościele, p. 9).

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.