Duszpasterstwo Akademickie WIECZERNIK

Duszpasterstwo Akademickie „Wieczernik” sięga korzeniami 1970 r. Wówczas ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk mianował pierwszego duszpasterza akademickiego, ks. Kazimierza Ryczana (1939-2017), późniejszego biskupa kieleckiego. W ostatnich latach posługę duszpasterską pełnili: ks. Daniel Drozd (2007-2013), ks. Grzegorz Wójcik (2013-2015), ks. Wojciech Radomski (2015-2017), ks. Lucjan Dyka (2018 -2021).
Wspólnota „Wieczernik” od zawsze kojarzy nam się z domem. Z ciepłem, radością, dobrą zabawą, akceptacją każdego takim, jaki jest, z poczuciem bezpieczeństwa, z miejscem, do którego można przyjść po ciężkim dniu na uczelni czy w pracy, gdzie zawsze czeka na nas Pan Bóg i dobroć drugiego człowieka.
Przede wszystkim Wieczernik to miejsce pierwszej Eucharystii, narodzin Kościoła i jego wspólnej modlitwy. To miejsce, w którym Duch Święty zstąpił na Apostołów, a Chrystus ustanowił najważniejsze sakramenty. Wieczernik to miłość do Boga i człowieka, refleksja nad Słowem Bożym i posłanie do świata.  
Wszystkie rozliczne zajęcia w Duszpasterstwie Akademickim służą pogłębianiu formacji chrześcijańskiej: Msze św., rekolekcje, wykłady, dyskusje, modlitwy, wycieczki, mecze, górskie wędrówki.
W „Wieczerniku” trwa systematyczna praca, by nasze drogi spotykały się z Chrystusem, byśmy wiedzieli, kim jesteśmy i umieli brać nasz los we własne ręce.
Spotkania odbywają się w środy. Rozpoczynamy o godz. 19.30 przygotowaniem liturgii (posługa, śpiewy). O godz. 20.00 jest Msza św. z homilią, a po niej spotkanie formacyjne. Msze św. akademickie sprawowane są także od października do czerwca w niedziele o godz. 20.00. Na integrację, sport czy kulturę przeznaczamy czwartkowe wieczory.

Duszpasterstwo od zawsze zapraszało wielu gości z licznymi prelekcjami, wykładami, świadectwami czy koncertami. Gościli u nas m.in.: Robert Tekieli, Ania Golędzinowska, Michał Kondrat, ks. Paweł Batory, ks. Tomasz Fularz, ks. Piotr Pawlukiewicz, o.  Augustyn Pelanowski, ks. Marian Rajchel, o. Jan Góra, Paweł Bębenek, Joanna Najfeld, Piotr Stępniak „Gepard”, Zespół Tm 2,3 (Tymoteusz), Zespół Manitou, ks. bp. Grzegorz Ryś.

Niezbędnym elementem formacji są rekolekcje, które „Wieczernik” organizuje dla wszystkich chętnych, również spoza duszpasterstwa:
adwentowe 2013 r. „Teraz nadeszła dla Was godzina powstania ze snu” – ks. Jan Kobak
wielkopostne 2014 r. „Powstań” – o. Szymon Popławski OP
adwentowe 2014 r. „Event Adwent” – ks. Piotr Gnat
wielkopostne 2015 r. „Ty masz słowa życia wiecznego” – ks. Mariusz Terka
adwentowe 2015 r. „Piękno Miłosierdzia” – ks. Witold Burda
wielkopostne 2016 r. „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” – ks. Mieczysław Piotrowski TChr.
adwentowe 2018 r. „Trzy światła Adwentu” – ks. Mateusz Rutkowski
wielkopostne 2018 r. „Nieodebrane połączenia” – ks. Marcin Graboś
adwentowe 2019 r. „Czy odważysz się (nie) pragnąć?”– o. Marcin Fizia OCD
wielkopostne 2019 r. „Decyduj” – ks. Grzegorz Szczygieł MS

Jedną z wielu tradycji „Wieczernika” jest spotykanie Boga w majestacie gór i szukania Jego śladów na szlakach w Beskidzie Sądeckim, Żywieckim czy Bieszczadach. Miejsca naszych wypraw to m.in.: Cergowa, Wołosań, Dwernik – Kamień, Sędziszów Małopolski, Gładyszów, Dukla – Rymanów, Myczkowce – Tarnica.
Czasami robimy ogniska, gramy w siatkówkę oraz bilarda i gry planszowe, a także oglądamy ciekawe filmy. Organizujemy spotkania opłatkowe i imprezy towarzyskie.
Duszpasterstwo Akademickie "Wieczernik" jest zwyczajną formą pracy Kościoła wśród studiującej i pracującej młodzieży chrześcijańskiej. Również jest okazją do nawiązania głębszej wspólnoty z Bogiem i z ludźmi. Ci, którzy tu przychodzą, kończą studia pogłębieni intelektualnie, duchowo i religijnie.

„Jest w Wieczerniku Dziejów miejsce dla Ciebie. Zaprasza Cię Chrystus. Jeżeli nie przyjdziesz, pozostanie puste” (ks. Ireneusz Folcik).

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.