OGŁOSZENIA - III Niedziela Wielkiego Postu - 12 marca 2023 r.

W związku z atakami na osobę św. Jana Pawła II przewodniczący KEP, arcybiskup Stanisław Gądecki wydał specjalne oświadczenie. Dokument został zamieszczony także w gablotce. Tekst dokumentu dostępny na końcu dzisiejszych ogłoszeń.

Dzisiaj o 16.00 GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym.
Składka na Gorzkich Żalach przeznaczona na ufundowanie kielicha ołtarzowego na Jubileusz 75-lecia Parafii.

Dzisiaj po Mszy św. o 12.00 zmiana tajemnic z Róży 12-letniego Pana Jezusa z Nazaretu. A przed Mszą św. o godz. 11.50 modlitwa różańcowa.

W ubiegłą niedzielę na pomoc misjonarzom w zbiórce AD GENTES złożono 2630,00 zł. Bóg zapłać. 

W poniedziałek wypada 10. rocznica wyboru Ojca Świętego Franciszka.

We wtorek spotkanie kandydatów do bierzmowania - grupa młodsza: o 18.00 Msza św. a następnie katecheza.

W środę o 17.30 NOWENNA do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po Mszy św. wieczornej spotkanie biblijne dla osób zainteresowanych posługą lektora i kantora.

W czwartek Msza św. wieczorna ze śpiewem nieszporów.

W piątek nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ: 8.00, 16.30 i 17.20. KORONKA o 15.00.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej przygotowuje obchody 30-lecia swego istnienia. Odbędą się one 22 kwietnia br. w Rzeszowie.
Zarząd KSM zaprasza do udziału w jubileuszu wszystkich duchownych i świeckich, którzy byli związani z KSM.
Szczegółowy program znajduje się na stronie www.ksm.rzeszow.pl.

W ramach rocznego Jerycha Modlitewnego przed jubileuszem 75-lecia naszej parafii prosimy o tygodniową straż modlitewną rejon: ul. Baczyńskiego i ul. Budowlanych.

W przyszłą niedzielę będą zbierane podpisy w ramach akcji STOP IN VITRO.

W przyszłą niedzielę będzie prowadzona parafialna zbiórka CARITAS na pomoc przedświąteczną.
Wychodząc z kościoła można nabyć BARANKI WIELKANOCNE CARITAS i zabrać SKARBONKI na JAŁMUŻNĘ WIELKOPOSTNĄ.
2/3 ofiary ze skarbonek i po 7 zł od baranka będą przekazane do Caritas Diecezji, a resztę przeznacza się także na parafialną pomoc przedświąteczną.
Produkty spożywcze i chemiczne na ten cel można składać przy ołtarzu Jezusa  Miłosiernego.

1 VI br. przypada 80. rocznica mordu na Polakach dokonanego przez hitlerowskich Niemców jako odwet za przestrzelenie transformatora prądu. Parafia pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie wraz z IPN-em przygotowuje uroczystości upamiętniające te wydarzenia i prosi o kontakt świadków mordu i oraz rodziny osób pomordowanych (tel. 17 854 10 20). Kustosz Sanktuarium Świętego Józefa na Staromieści zaprasza na uroczystości odpustowe. Szczegóły na plakatach.

NABÓR do klasy I szkoły podstawowej ogłaszają Siostry Prezentki oraz SP nr 2 przy ul. Kamińskiego i SP 31 przy ul. Pułaskiego. Szczegóły na stronach internetowych szkół i na plakatach.

Zapraszamy do lektury prasy katolickiej, między innymi tygodników „Gościa niedzielnego” i „Niedzieli” (w „Niedzieli” dodatki lokalne z diecezji rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej oraz archidiecezji przemyskiej). „Gość niedzielny” i „Niedziela” po 10 zł, pozostałe czasopisma po 8 zł.

Od poniedziałku do piątku w dolnym kościele o godz. 5.15 jest odprawiana JUTRZNIA prowadzona przez neokatechumenat.

Instytut Teologiczno-Pastoralny w Rzeszowie przyjmuje zapisy na Kurs dla fotografów i kamerzystów liturgicznych. Informacje w sekretariacie Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie (tel. 17 871-24-03).

Nasze wielkopostne rekolekcje parafialne rozpoczniemy w V niedzielę Wielkiego Postu, 26 III br., a poprowadzi je ks. Grzegorz Kot.

Na stolikach z prasą są wyłożone ulotki do przekazywania 1,5% podatku. Proszą o to między innymi: CARITAS, Radio VIA, Radio MARYJA czy Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
W Przypadku naszej Parafii osoby fizyczne i osoby prawne mogą przekazać DAROWIZNĘ i odpisać od podatku. Blankiety wpłat też są wyłożone przy prasie. Bóg zapłać.
Bóg zapłać za ofiary składane na tacę i inne … na potrzeby materialne parafii. Pod chórem zamontowany OFIAROMAT umożliwia bezgotówkowe wpłacanie ofiar na kościół.

OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI
METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY

Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.

Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.

To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.

Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.

Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.

Warszawa, 9 marca 2023 roku
Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.